Bilder Figuriner porslin Italien & Tyskland 1900-tal

Figuriner porslin Italien & Tyskland 1900-tal

950 SEK

Värdering: 1 000 SEK

Porslinsfiguriner föreställande en dalmatin och en schäfer
Tillverkad i glaserat stengods
Dalmatin märkt: C.S.M Italy A/76127
Schäfer otydlig märkning

Höjd: 80-70 cm

Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken och repor, skada på ben, nagg på tassar och öra, inga övriga anmärkningar

Figurines porcelain Italy & Germany 20th century

Porcelain figurines representing a Dalmatian and a German Shepherd
Made in glazed stoneware
Dalmatian marked: C.S.M Italy A/76127
Schaefer unclear marking

Height: 80-70 cm

Condition report: Age-based wear, marks and scratches, damage to legs, nicks on paws and ear, no other remarks

MARKIS B:450cm

Värdering: -

Bud: 60 SEK

FÅGEL Gulsparv uppstoppad H:14 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

SPALJÉ 5st. 150x53cm

Värdering: -

Bud: 150 SEK

FÅGEL Hackspett uppstoppad L:20 cm

Värdering: -

Bud: 60 SEK