Bilder Nikolaus Fankki Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Nikolaus Fankki född 1927, Kaitum
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: NF
Längd inklusive slida: 21,5 cm
Längd kniv: 20,5 cm
Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar
Nikolaus Fankki Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Nikolaus Fankki born 1927, Kaitum
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed: NF
Length including sheath: 21.5 cm
Knife length: 20.5 cm
Condition report: Marks & age-based wear, No other remarks
Slutar om 7 timmar 37 minuter
Slutar om 7 timmar 38 minuter
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 6 600 SEK
Slutar om 7 timmar 38 minuter