Bilder Esse Poggats Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

Esse Poggats Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

2800 SEK

Värdering: 3 500 SEK

Slöjdare född: 1937, Gällivare.
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: EP

Längd inklusive slida: 23 cm
Längd kniv: 20 cm

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Esse Poggats Half Horn Knife Samicraft from the 20th century
Craftsman born: 1937, Gällivare.
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: EP

Length including sheath: 23 cm
Knife length: 20 cm

Condition report: Minor age-based wear, No other remarks.

SKOR Viking st.41

Värdering: -

Bud: 50 SEK

SEDEL norsk 100:-

Värdering: -

Bud: 50 SEK

TELEFON Musse Pigg, plast, Disney H:37 cm

Värdering: -

Bud: 300 SEK

ÄGGKOPPSSTÄLL porslin och vitmetall D:21 cm

Värdering: -

Bud: 300 SEK

Slutar om 7 minuter