Bilder Tore Sunna Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

Tore Sunna Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

1700 SEK

Värdering: 2 000 SEK

Tore Sunna född 1942, Årosjokk.
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: TS

Längd kniv: 20 cm
Längd inklusive slida: 23,5 cm

Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Thore Sunna Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Tore Sunna born 1942, Årosjokk.
Made of leather & engraved reindeer horn in stylized decor.
Monogram signed: TS

Knife length: 20 cm
Length including sheath: 23.5 cm

Condition report: Marks & age-based wear, No other remarks.

Bordsoljelampa 1980-1990 tal

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Vicke Lindstrand Kosta Boda "Pippi" glas, 10 stycken

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Grogglas 6 stycken, "Diamond" Cristal d'Arques, Frankrike

Värdering: -

Bud: 75 SEK

Vinglas 6 stycken, "Diamond" Cristal d'Arques, Frankrike

Värdering: -

Bud: 125 SEK