Bilder Hamilton Fickur 14K Guld 1943
Hamilton Watch CO. Serienummer inre boett: 5460213 Urverk: 992B, 21 Juveler. Ankargång, Inre & yttre boett tillverkade av 14K Guld. Medföljer fodral samt klockkedja ej tillverkad av guld. Urverk fungerar vid enklare test.
Diametermått: 48 mm
Vikt fickur exklusive tillbehör: 91,1 gram
Konditionsrapport: Mindre repor & åldersbaserat slitage, lös / defekt bakre boett, inga övriga anmärkningar
Hamilton Pocket Watch 14K Gold 1943
Hamilton Watch Co. Serial number inner case: 5460213 Movement: 992B, 21 Jewels. Anchor passage, Inner & outer case made of 14K Gold. Includes case and watch chain not made of gold. Movement works in simpler tests.
Diameter measurement: 48 mm
Weight of pocket watch excluding accessories: 91.1 grams
Condition report: Minor scratches & age-based wear, loose / defective rear case, no other remarks.
Slutar om 8 timmar 36 minuter
Slutar om 8 timmar 36 minuter
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 6 600 SEK
Slutar om 8 timmar 37 minuter