Bilder Hamilton Fickur 14K Guld 1943

Hamilton Fickur 14K Guld 1943

8400 SEK

Värdering: 10 000 SEK

Hamilton Watch CO. Serienummer inre boett: 5460213 Urverk: 992B, 21 Juveler. Ankargång, Inre & yttre boett tillverkade av 14K Guld. Medföljer fodral samt klockkedja ej tillverkad av guld. Urverk fungerar vid enklare test.

Diametermått: 48 mm
Vikt fickur exklusive tillbehör: 91,1 gram

Konditionsrapport: Mindre repor & åldersbaserat slitage, lös / defekt bakre boett, inga övriga anmärkningar

Hamilton Pocket Watch 14K Gold 1943

Hamilton Watch Co. Serial number inner case: 5460213 Movement: 992B, 21 Jewels. Anchor passage, Inner & outer case made of 14K Gold. Includes case and watch chain not made of gold. Movement works in simpler tests.

Diameter measurement: 48 mm
Weight of pocket watch excluding accessories: 91.1 grams

Condition report: Minor scratches & age-based wear, loose / defective rear case, no other remarks.

Gunghäst Gemla, 1900-talets första hälft

Värdering: -

Bud: 2 200 SEK

Slutar om 8 timmar 36 minuter

Stop silver, Barock-stil, GAB

Värdering: -

Bud: 5 000 SEK

Slutar om 8 timmar 36 minuter

Mårten Andersson färglitografi "Brudparet" signerad

Värdering: -

Bud: 6 600 SEK

Slutar om 8 timmar 37 minuter

Bokskåp sekelskiftet

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 8 timmar 37 minuter