Auktioner Belysning Taklampa Flos 2097/30 Sarfatti

Bilder Taklampa Flos 2097/30 Sarfatti

Taklampa Flos 2097/30 Sarfatti

Värdering: 12 000 SEK

Ikonisk taklampa från italienska Flos i mycket bra skick. Modellen heter 2097/30 men brukar kallas "Sarfatti" efter sin formgivare Gino Sarfatti. Han formgav Sarfatti redan 1958 och lampan har sedan dess blivit en designklassiker.

Stomme i mässing. 30 ljuskällor. En glödlampa saknas. Obetydligt ytslitage.

Rekomo Auctions

Flöjelbergsgatan 11-13
431 37 Mölndal
Göteborg

auctions@rekomo.se
010-3333 111

STEELCASE, arbetsstol, "QiVi", 2018

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

FIGURER, 1 par, orientaliska, sannolikt 1900-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 360 x 70 cm

Värdering: 2 500

Bud: 850 SEK

SKRIVBORDSLAMPOR, 1 par, grålackerad metall, Luxo, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 6 minuter