Auktioner Klockor & Ur Omega Chronometre Bordsur "Jumping Second" C.a 1939

Bilder Omega Chronometre Bordsur "Jumping Second" C.a 1939

Omega Chronometre Bordsur "Jumping Second" C.a 1939

9400 SEK

Värdering: 8 000 SEK

Rättidsur
Swiss, 8 Days, Mekaniskt urverk med 20 juveler.
Tillverkad av mahogny & mässing.
Serienummer: 9692082
Medföljer originaletui.
Klockan går vid enklare test.

Mått: 14 x 14 cm
Djup: 4 cm

Konditionsrapport: Slitage på etui, Märken, repor & bruksslitage, Inga övriga anmärkningar.

Omega Chronometre Table Clock "Jumping Second" C.a 1939

Swiss, 8 Days, Mechanical movement with 20 jewels.
Made of mahogany & brass.
Serial number: 9692082
Includes original case.
The clock runs on simpler tests.

Dimensions: 14 x 14 cm
Depth: 4 cm

Condition report: Wear on case, Marks, scratches & use wear, No other remarks.

LOCKURNA, porslin, Japan, 1800-/1900-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 54 minuter

SKULPTUR, bronserad metall, Frankrike, 1900-talets andra hälft

Värdering: 2 500

Bud: 1 600 SEK

Slutar om 56 minuter

MARC SADLER, fönsterlampa, "Twiggy Small", Foscarini

Värdering: 1 000

Bud: 0 SEK

Slutar om 58 minuter

KARMSTOLAR, 6 st, Lammhults, 2000-tal

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 1 timme