Bilder Marcel Breuer Karmstol "Wassily Modell B3" 1900-tal

Marcel Breuer Karmstol "Wassily Modell B3" 1900-tal

11 månader 27 dagar

2023-03-30 21:03

3400 SEK

Värdering: - SEK

Marcel Breuer 1902-1981
Karmstol tillverkad av förkromade stålrör uppbyggda i ett ramverk
Rygg, armstöd och sits är tillverkade av sju stycken remmar av färgat läder med olika bredd, fästa i ramverket med ögglor
Stämplad: Knoll Studio Marcel Breuer

Modell B3 formgavs 1925 av Marcel Breuer och tillverkades av Thonet fram till andra världskriget. Möbelfaretaget Gavina Spa tog sedan över rättigheterna till Modell B3 och marknadsförde den som Wassily. 1968 köpte möbelföretaget Knoll Gavina och har sedan dess stått som tillverkare och producent för Wassily modell B3.

Höjd: 73 cm
Sitthöjd: 44-31 cm
Bredd: 78 cm
Djup: 67 cm

Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, mindre repor och fläckar, en originalskruv saknas, inga övriga anmärkningar

Marcel Breuer Armchair "Wassily Model B3" 20th century

Marcel Breuer 1902-1981
Arm chair made of chrome-plated steel tubes built into a frame
Back, armrests and seat are made of seven colored leather straps of different widths, attached to the frame with eyelets
Stamped: Knoll Studio Marcel Breuer

Model B3 was designed in 1925 by Marcel Breuer and manufactured by Thonet until World War II. The furniture company Gavina Spa then took over the rights to Model B3 and marketed it as Wassily. In 1968, the furniture company Knoll bought Gavina and has since been the manufacturer and producer of the Wassily model B3.

Height: 73 cm
Seat height: 44-31 cm
Width: 78 cm
Depth: 67 cm

Condition: Minor wear and tear, minor scratches and stains, an original screw is missing, no other remarks

NYCKELSKÅP trä

Värdering: 20

Bud: 0 SEK

SITTPUFF Orge

Värdering: 20

Bud: 0 SEK

SITTPUFF Orge

Värdering: 20

Bud: 0 SEK

SITTPUFF Orge

Värdering: 20

Bud: 0 SEK