Bilder Soffbord / Butlerbord England 1900-tal
Soffbord med stomme och bordsskiva i mörkbetsad och lackad idegran
Löstagbar bordsskiva med rotinläggning och uppfällbara kanter, beslag i mässing
Etikettmärkt: Reprodux Bevan Funnel Ltd England
Höjd: 54,5 cm
Längd: 89 cm
Bredd: 60 cm
Mått bordsskiva utfälld: 120 x 90 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, krackelyr i lacken, mindre repor och märken, inga övriga anmärkningar
Coffee table / Butler's tray England 20th century
Coffee table with frame and table top in dark stained and lacquered yew
Removable table top with root inlay and fold-up edges, brass fittings
Labeled: Reprodux Bevan Funnel Ltd England
Height: 54.5 cm
Length: 89 cm
Width: 60 cm
Table top dimensions unfolded: 120 x 90 cm
Condition: Minor age-based wear, cracks in the paintwork, minor scratches and marks, no other remarks