Bilder Möbelgrupp Firma Otto Wretling Umeå 1930/40-tal (4 st)
Möbelgrupp med stomme i massivt lövträ
Målade i ljusgrönt med förgylld och skuren dekor
Fasta stoppade dynor med klädsel i dekorativt tyg
Etikettmärkta: Otto Wretling konst-hantverk
Möbelgruppen består av:
1 st. Soffa
2 st. Fåtöljer
1 st. Pall
Mått soffa
Höjd: 85 cm
Sitthöjd: 47 cm
Längd: 189 cm
Mått fåtöljer
Höjd: 76 cm
Sitthöjd: 47 cm
Bredd: 67 cm
Mått pall
Höjd: 46 cm
Längd: 50 cm
Bredd: 39 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat bruksslitage, märken, repor och färgbortfall, slitage, fläckar och skador på klädsel, inga övriga anmärkningar
Furniture group Firma Otto Wretling Umeå 1930s/40s (4 pcs)
Furniture group with solid hardwood frame
Painted in light green with gilded and cut decoration
Firm upholstered cushions with upholstery in decorative fabric
Labeled: Otto Wretling art-crafts
The furniture group consists of:
1 pc. Couch
2 pcs. Armchairs
1 pc. Stool
Sofa dimensions
Height: 85 cm
Seat height: 47 cm
Length: 189 cm
Dimensions of armchairs
Height: 76 cm
Seat height: 47 cm
Width: 67 cm
Pallet dimensions
Height: 46 cm
Length: 50 cm
Width: 39 cm
Condition: Age-based wear and tear, marks, scratches and discoloration, wear, stains and damage to upholstery, no other remarks