Bilder Skedar Silver "COP" Sameskedar 1900-tal (12st)
Skedar Silver "COP" Sameskedar 1900-tal (12st)
Skedar tillverkade av silver med graverat motiv av en same & renar.
Tillverkade av: Persson Ur Optisk-& Guldsmedsaffär, Haparanda
Längd: 11,5 cm
Total vikt: 160 gram
Konditionsrapport: Mindre repor & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Spoons Silver "COP" Sami spoons from the 20th century (12pcs)
Spoons made of silver with engraved motifs of a sami & reindeers.
Made by: Persson Ur Optical & Goldsmith's shop
Length: 11,5 cm
Total weight: 160 grams
Condition report: Minor scratches & age-based wear, No other remarks.