Bilder Skedar Silver "COP" Sameskedar 1900-tal (12st)

Skedar Silver "COP" Sameskedar 1900-tal (12st)

1 år 26 dagar

2023-03-30 21:29

900 SEK

Värdering: - SEK

Skedar tillverkade av silver med graverat motiv av en same & renar.
Tillverkade av: Persson Ur Optisk-& Guldsmedsaffär, Haparanda

Längd: 11,5 cm
Total vikt: 160 gram

Konditionsrapport: Mindre repor & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Spoons Silver "COP" Sami spoons from the 20th century (12pcs)
Spoons made of silver with engraved motifs of a sami & reindeers.
Made by: Persson Ur Optical & Goldsmith's shop

Length: 11,5 cm
Total weight: 160 grams

Condition report: Minor scratches & age-based wear, No other remarks.