89 Golvlampa Louis Poulsen AJ

89a_8dc3f3bca092cbf_med.jpeg
  • 89a_8dc3f3bca092cbf_sm.jpeg
  • 89b_8dc3f3bcc718ad1_sm.jpeg
  • 89c_8dc3f3bce5b7c8b_sm.jpeg
  • 89d_8dc3f3bd076dbe5_sm.jpeg
  • 89e_8dc3f3bd3ede4f9_sm.jpeg
  • 89f_8dc3f3bd6c317da_sm.jpeg
  • 89g_8dc3f3bd933c4ff_sm.jpeg
  • 89h_8dc2d5b2e178808_sm.jpeg

Den ikoniska AJ golvlampan från Louis Poulsen designades av legendariska formgivaren Arne Jacobsen 1960. Med sitt karakteristiska armaturhuvud ger AJ golvlampan direkt och riktningsbestämt ljus och sprider ljuset behagligt i rummet på grund av sin vitlackerade insida. Lampan har en ställbar skärm för att optimalt anpassa ljusspridningen och är mångsidig nog att användas som läslampa vid en favoritfåtölj eller som arbetslampa vid skrivbordet.

Smärre skador i lackeringen. Smärre slitage.

  • Skick:Bra begagnat skick
  • Storlek:Höjd 130cm, Lampskärm 32,5cm, Lampfot 27,5 cm

Värdering6 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Arne Jacobsen (1902-1971)
Denmark

I kategori Miscellaneous
Arne Jacobsen (1902-1971)
Arne Jacobsen var en framstående dansk arkitekt och formgivare, känd för sitt banbrytande arbete inom modernistisk design under det tidiga 1900-talet. Jacobsen räknas som en av de mest inflytelserika personerna inom dansk modernism och funktionalism, och hans bidrag till designvärlden har haft en långvarig påverkan. Jacobsen studerade arkitektur vid Det Kongelige Danske Kunstakademi i Köpenhamn och inledde sin karriär som arkitekt. Han blev senare känd för sina banbrytande möbeldesigner. Några av Arne Jacobsens mest ikoniska möbler inkluderar Ägget och Svanen, skapade för Radisson Blu Royal Hotel i Köpenhamn. Dessa stolar kännetecknas av sina organiska former och eleganta silhuetter. Utöver möbler designade Jacobsen även lampor, bestick, textilier och andra inredningsdetaljer. Hans arbete kännetecknas av precision, funktionalitet och en strävan efter att skapa tidlösa estetiska uttryck. Arne Jacobsens påverkan på modern design kan fortfarande ses idag, och hans verk anses som klassiker inom möbelhistorien. Han fortsätter att vara en inspirationskälla för formgivare och arkitekter runt om i världen.

louis poulsen (1874-)
Denmark

I kategori Business
louis poulsen (1874-)
Louis Poulsen är en dansk belysningsproducent med en rik historia inom design och belysning. Företaget grundades 1874 och har sitt huvudkontor i Köpenhamn, Danmark. Louis Poulsen är känt för sin starka förankring i skandinavisk designtradition och sitt engagemang för att skapa belysning av hög kvalitet. Louis Poulsen har samarbetat med många framstående formgivare och arkitekter genom åren för att skapa en omfattande kollektion av belysningsprodukter. En av deras mest ikoniska lampor är "PH-lampan," som designades av den danske arkitekten och formgivaren Poul Henningsen på 1920-talet. Den innovativa skärmen på PH-lampan skapar en mjuk och behaglig ljusspridning.

Rekomo Auctions

Box 24148

400 22 Göteborg

auctions@rekomo.se

Följ oss