141 Golvlampa Nybro Armatur NAFA

141a_8dc33b31fb73e8e_med.jpeg
  • 141a_8dc33b31fb73e8e_sm.jpeg
  • 141b_8dc33b32069f8df_sm.jpeg
  • 141c_8dc33b321199c8c_sm.jpeg
  • 141d_8dc33b321a4e5d7_sm.jpeg
  • 141e_8dc33b3224eda23_sm.jpeg
  • 141f_8dc33b322f02f3c_sm.jpeg
  • 141g_8dc33b323777db9_sm.jpeg

Klassisk golvlampa tillverkad av Nybro Armaturfabrik AB (NAFA) under 1900-talets andra hälft.

Lampan är i bok och kromad metall med en vit lampskärm i plast. Lampan tänds med en knapp under lampskärmen.

Utöver vanligt slitage är lampan i gott skick.

  • Skick:OK begagnat skick
  • Storlek:Höjd: 138 cm

Värdering1 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

Nybro Armaturfabrik AB (1948-2004)
Sverige

I kategori Business
Nybro Armaturfabrik AB var ett svenskt företag som specialiserar sig på tillverkning av armaturer och belysningsprodukter. Grundat 1948 i Nybro, har företaget en lång historia av att producera högkvalitativa och innovativa belysningslösningar för både privata och offentliga miljöer.

Rekomo Auctions

Box 24148

400 22 Göteborg

auctions@rekomo.se

Följ oss