144 Taklampa Northern Illusion

144b_8dc33bf131e646c_med.jpeg
  • 144b_8dc33bf131e646c_sm.jpeg
  • 144a_8dc33bf128bbec4_sm.jpeg
  • 144c_8dc344d8de29f98_sm.jpeg
  • 144c_8dc33bf13b4076f_sm.jpeg
  • 144d_8dc33bf145001ef_sm.jpeg
  • 144e_8dc33bf14db6d8c_sm.jpeg

Illusion är en spännande pendellampa från Northern, formgiven av Hareide Design. Lampan monteras så den hänger mitt mellan tak och golv, och skapar således en "illusion" av en bordslampa som svävar mitt i rummet. Detta ger också funktionalitet i med att "lampfoten" kan användas som ett mindre cafébord. Perfekt för kaffekoppen på fikat, cocktaildrinken på festen eller som ett litet avlastningsbord i hallen.

Lampskärmen är i vitt glansigt aluminium. Lampfoten i vitt glansigt stål. Bas i matt svart stål.

Lampan har ett ental mindre skador i den vita lackeringen men annars i got skick.

Fyra spotlights inkluderade. GU10 50W.

  • Skick:OK begagnat skick
  • Storlek:Diameter: 455 mm, Höjd: 720 mm, Vajer: 3500 mm
  • Vikt:5100

Värdering5 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Hareide Design
Norway

I kategori Business
Hareide Design
Hareide Design är en ledande norsk designstudio känd för sin banbrytande och visionära approach inom arkitektur, industridesign och konceptutveckling. Grundad av Einar Hareide har studion fått internationell uppmärksamhet för sitt arbete över olika designområden, inklusive transportdesign, produktdesign och arkitektoniska projekt.

Northern
Norway

I kategori Business
Northern
Northern är ett norskt varumärke som fokuserar på modern och innovativ design för heminredning och belysning. Deras produkter kännetecknas ofta av en minimalistisk estetik och en skandinavisk designkänsla. Från lampor till möbler och tillbehör, strävar Northern efter att erbjuda funktionella och stilrena produkter som passar både i moderna och traditionella hemmiljöer. Med en stark betoning på kvalitet, hållbarhet och unikt formspråk har Northern etablerat sig som en ledande aktör inom den internationella designvärlden.

Rekomo Auctions

Box 24148

400 22 Göteborg

auctions@rekomo.se

Följ oss