146 Golvlampa Ready-made S.A.C

146a_8dc3460ffd1f2b1_med.jpeg
  • 146a_8dc3460ffd1f2b1_sm.jpeg
  • 146b_8dc3461005b2e23_sm.jpeg
  • 146c_8dc346100feead7_sm.jpeg
  • 146d_8dc346101b40be6_sm.jpeg
  • 146e_8dc34610252e344_sm.jpeg
  • 146f_8dc346102e1b6dd_sm.jpeg
  • 146g_8dc346103689a0d_sm.jpeg
  • 146h_8dc346103f5cd26_sm.jpeg
  • 146i_8dc34610496be7c_sm.jpeg
  • 146j_8dc3461052d506f_sm.jpeg
  • 146k_8dc346105ce279d_sm.jpeg

Otroligt läcker golvlampa från Ready-made. Modellen heter S.A.C och är formgiven av Studio Persia.

Lampan är gjord i koppar, med en glaskupa i handblåst glas och lampfot klädd i en säck av brunt tärnsjöläder. S.A.C är lika mycket ett konstvärk som en lampa.

Glaskupan har spruckit något men är intakt. Säcken har ett fåtal repor. I övrigt är lampan i gott skick.

  • Skick:Bra begagnat skick
  • Storlek:Höjd: 137 cm, Bredd

Värdering5 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Ready-made
Sverige

I kategori Business
Ready-made
Ready-made är ett designmärke baserat i Stockholm med ambitionen att betrakta nordisk design från en annan vinkel. "Vad skulle hända om skandinavisk design gick igenom en livskris, om den skulle snubbla och förlora sin coolhet för en stund?"

Studio Persia
Sverige

I kategori Business
Studio Persia är en designstudio som arbetar inom olika designområden. Deras huvudsakliga områden är Interiör, Arkitektur, Produkter och Identitetsdesign.

Rekomo Auctions

Box 24148

400 22 Göteborg

auctions@rekomo.se

Följ oss