156 Golvlampa Örsjö Mushroom

156a_8dc3927b3b9e7dc_med.jpeg
  • 156a_8dc3927b3b9e7dc_sm.jpeg
  • 156b_8dc3927b423d896_sm.jpeg
  • 156c_8dc3927b4a9ce02_sm.jpeg
  • 156d_8dc3927b50c7001_sm.jpeg

Klassisk golvlampa från Örsjö. Modellen heter Mushroom och är vit. Visst slitage förekommer.

  • Skick:Väl använd
  • Storlek:Höjd 1030

Värdering3 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Örsjö Belysning (1963-)
Sverige

I kategori Business
Örsjö Belysning (1963-)
Örsjö Belysning är en svensk belysningsproducent som har en lång och rik historia. Företaget grundades redan 1948 i Örsjö, en by i Småland. Sedan dess har Örsjö Belysning utvecklats till att bli känt för sina högkvalitativa armaturer och lampor, där varje produkt kännetecknas av noggrant hantverk och skandinavisk design. Företaget har samarbetat med flera framstående formgivare för att skapa unika och funktionella belysningslösningar. Ett exempel på deras arbete är Mojito Collection, en serie moderna och stilrena lampor designade av Note Design Studio.

Matti Klenell (1972-)
Sverige

I kategori Miscellaneous
Matti Klenell är en framstående svensk formgivare och konstnär, född 1972 i Finland. Han har etablerat sig som en betydande aktör inom den internationella designvärlden och är känd för sitt arbete inom möbeldesign, belysning och keramik. Hans designfilosofi kännetecknas av en önskan att skapa produkter med både funktionell kvalitet och konstnärlig uttrycksfullhet. Ett av Matti Klenells framstående verk är "Chip" för svenska möbeltillverkaren Gärsnäs. "Chip" är en modern fåtölj med mjuka kurvor och distinkta detaljer, och den har blivit uppmärksammad för sin elegans och komfort.

Rekomo Auctions

Box 24148

400 22 Göteborg

auctions@rekomo.se

Följ oss