195 Taklampa &tradition Topan VP6

195a_8dc427c4a1a269a_med.jpeg
  • 195a_8dc427c4a1a269a_sm.jpeg
  • 195b_8dc427c4a9610d7_sm.jpeg
  • 195c_8dc427c4b01fca6_sm.jpeg
  • 195d_8dc427c4b6cc582_sm.jpeg
  • 195e_8dc427c4bdf9422_sm.jpeg

Topan VP6 är en riktig klassiker av den berömda formgivaren Verner Panton, som tillverkas av danska &tradition. Med sitt enkla formspråk och funktionella ljus har Topan VP6 visat sig vara en pendellampa som tål att älskas under generationer.

  • Skick:I mycket bra skick
  • Storlek:Diameter 21cm

Värdering1 500 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)100 SEK

Verner Panton (1926-1998)
Denmark

I kategori Miscellaneous
Verner Panton (1926-1998)
Verner Panton, född 1926 i Danmark, var en visionär och banbrytande designer som gjorde stort avtryck på 1900-talets moderna design. Han var känd för sin djärva användning av färg, form och material och betraktas som en av de mest inflytelserika formgivarna under sin tid. Verner Panton är mest känd för Pantonstolen i plast i ett stycke, sina färgstarka tapeter, den färgstarka lampan Flowerpot och för att han skapade den första uppblåsbara möbeln. Hela hans produktion andas pop och teknikoptimism och han bryter därmed klassisk skandinavisk inredningstradition för att istället experimentera med en färgstark, geometrisk och futuristisk formgivning. Verner Pantons arbete fortsätter att vara en stor inspirationskälla för dagens designers och hans inflytande på modern design kan fortfarande ses i många sammanhang runt om i världen. Hans passion för att skapa innovativa och fantasifulla verk har cementerat hans plats som en av de största formgivarna i modern tid.

&tradition
Denmark

I kategori Business
&tradition
&tradition är ett danskt designföretag som grundades 2010 och har sitt säte i Köpenhamn. Företaget fokuserar på att kombinera traditionell hantverksskicklighet med modern design och samarbetar med både etablerade och nya designtalanger. Deras produktportfölj inkluderar möbler, belysning och inredningsdetaljer, och &tradition är kända för att ha ett ecletiskt utbud som spänner över olika stilar och epoker. Företaget har ett starkt engagemang för att bevara danska designtraditioner samtidigt som de utforskar nya former och material. &tradition har samarbetat med framstående formgivare som Verner Panton, Arne Jacobsen och Jaime Hayon, och deras kollektioner inkluderar ikoniska produkter som "Spinning Light," "Flowerpot" och "Mayor Sofa."

Rekomo Auctions

Box 24148

400 22 Göteborg

auctions@rekomo.se

Följ oss