199 Golvlampa Gärsnäs Orbit

199d_8dc428a64151a91_med.jpeg
  • 199d_8dc428a64151a91_sm.jpeg
  • 199c_8dc428a63de7ba3_sm.jpeg
  • 199a_8dc428a635ebe6d_sm.jpeg
  • 199b_8dc428a639e93ce_sm.jpeg

Trevlig golvlampa från Gärsnäs. Modellen heter Orbit och är med vit lampskärm och askben. Designad av Johan Lindsten.Tyvärr är lampskärmen lite bucklig se bilder, repor kan förekomma.

  • Skick:I ok skick
  • Storlek:Höjd 145cm

Värdering2 500 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

Gärsnäs (1893-)
Sverige

I kategori Business
Gärsnäs   (1893-)
Gärsnäs är ett svenskt familjeägt möbelföretag som grundades år 1893 i byn Gärsnäs i Skåne. Företaget är känt för sin gedigna hantverkstradition och sitt engagemang för skandinavisk design. Gärsnäs har genom åren samarbetat med flera framstående formgivare för att skapa tidlösa och hållbara möbler. En av Gärsnäs mest framstående möbler är fåtöljen Emma, skapad av designern Åke Axelsson. Fåtöljen är känd för sin eleganta form och komfort, och den representerar Gärsnäs fokus på hållbarhet och användning av naturliga material.

Johan Lindstén (1973-)
Sverige

I kategori Miscellaneous
Johan Lindstén är en svensk formgivare och konstnär som är känd för sitt arbete inom möbeldesign, belysning och inredning. Han föddes år 1973 och har etablerat sig som en framstående aktör inom den svenska och internationella designvärlden. Lindsténs designstil kännetecknas ofta av en lekfull och innovativ approach, där han utforskar former, material och färger för att skapa unika och uttrycksfulla produkter. Han har samarbetat med olika möbeltillverkare och designföretag för att skapa en mångfald av produkter som sträcker sig från möbler till belysningsarmaturer.

Rekomo Auctions

Box 24148

400 22 Göteborg

auctions@rekomo.se

Följ oss