207 Taklampa Santa & Cole GT6

207g_8dc44267e2f6850_med.jpeg
  • 207g_8dc44267e2f6850_sm.jpeg
  • 207e_8dc44267d0c2937_sm.jpeg
  • 207b_8dc44267b9cd1ef_sm.jpeg
  • 207c_8dc44267c253209_sm.jpeg
  • 207d_8dc44267c952951_sm.jpeg
  • 207f_8dc44267d9e3884_sm.jpeg
  • 207i_8dc44267f18aa4c_sm.jpeg
  • 207h_8dc44267eadc17c_sm.jpeg

Naturfärgad taklampa från Santa & Cole. Modellen heter GT6 och är designad av Miguel Milá. GT6 har en unik lampskärm av handgjorda bomullsband, som både är klassisk och dramatisk i sin design. När lampan är påslagen ger den ett varmt mysigt ljus till omgivningen.

Lampan är i bra skick men vanligt slitage förekommer.

  • Skick:Bra begagnat skick
  • Storlek:Diameter 450mm, Höjd 230mm

Värdering2 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

Santa & Cole
Spain

I kategori Business
Santa & Cole
Santa & Cole grundades 1985 i Spanien av Nina Masó, Javier Nieto Santa och Gabriel Ordeig Cole. Det startade med att man gjorde lampor för olika barer i Barcelona. Därefter utökade man till att även göra lampor för hemmen. Idag är Santa & Cole ett varumärke med ett stort varierande sortiment som belysning, möbler, konst och böcker. Santa & Cole har alltid haft sitt fokus på hållbarhet och kvalitet i sina produkter.

Miguel Milá (1931-)
Spain

I kategori Miscellaneous
Miguel Milá var en spansk designer och arkitekt född i Barcelona år 1931. Han började sin karriär på 1950-talet och blev känd för att skapa både möbler och belysningsdesigner från material som inte tidigare användes inom design. Hans företag Tramo skapade många klassiska designer som fortfarande är populära idag. Milas betydelse för designen uppmärksammades år 2016 när spanska utbildnings- och kulturdepartementet tilldelade honom Guldmedaljen för Förtjänst inom bildkonst.

Rekomo Auctions

Box 24148

400 22 Göteborg

auctions@rekomo.se

Följ oss