208 Taklampa Zero White

208a_8dc44299ee56972_med.jpeg
  • 208a_8dc44299ee56972_sm.jpeg

Taklampa från svenska Zero. Modellen heter White och formgavs 2016 av Jens Fager. Lampan är tillverkad i vitlackerad aluminium och Tyvek, vilket är ett syntetiskt material som till utseendet liknar papper. Integrerad-LED.

Lampan är i bra skick men vanligt slitage förekommer.

  • Skick:Bra begagnat skick
  • Storlek:Diameter: 40-45 cm

Värdering2 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)100 SEK

Jens Fager
Sverige

I kategori Miscellaneous
Jens Fager är en framstående svensk formgivare och designer, känd för sitt distinkta och minimalistiska formspråk. Han föddes 1979 och är utbildad vid Konstfack i Stockholm. Fager har gjort sig känd för sitt arbete inom belysningsdesign, möbeldesign och produktdesign. Han har samarbetat med flera kända varumärken och designföretag, inklusive Muuto, Marimekko, Zero, och Normann Copenhagen. Hans design är ofta karaktäriserad av rena linjer, enkelhet och funktionalitet.

ZERO (1978-)
Sverige

I kategori Business
ZERO   (1978-)
Zero är ett svenskt belysningsföretag känt för sitt innovativa och stilrena designkoncept. Företaget grundades 1978 och har sedan dess etablerat sig som en ledande aktör inom den skandinaviska designvärlden. Zero erbjuder ett brett sortiment av lampor och belysningslösningar för både inomhus- och utomhusbruk. Deras designfilosofi fokuserar på att skapa produkter som kombinerar funktion med estetik och hållbarhet. Genom åren har Zero samarbetat med flera framstående formgivare och arkitekter för att skapa unika och nyskapande belysningslösningar. Deras produkter kännetecknas ofta av rena linjer, enkelhet och en tidlös estetik som passar både i privata hem och offentliga miljöer.

Rekomo Auctions

Box 24148

400 22 Göteborg

auctions@rekomo.se

Följ oss