227 Väggtelefon Telegrafverkets verkstad Nynäshamn 1900-talets början

2046a_8dc34796fb7fc7d_med.jpeg
  • 2046a_8dc34796fb7fc7d_sm.jpeg
  • 2046b_8dc34797060447b_sm.jpeg
  • 2046c_8dc347970fbe8f7_sm.jpeg
  • 2046d_8dc3479714b9932_sm.jpeg
  • 2046e_8dc347971b71bcb_sm.jpeg
  • 2046f_8dc3479723435e4_sm.jpeg
  • 2046g_8dc347972ca29b8_sm.jpeg

Väggtelefon med fodral i ek och detaljer i metall

Medföljer "Taxa för rikssamtal inom Sverige" Göteborg 1938 Elanders Boktryckeri Aktiebolag

Höjd: 59 cm

Bredd: 27 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, färgbortfall och repor, inga övriga anmärkningar

Wall telephone The Telegraph Agency's workshop Nynäshamn early 20th century

Wall telephone with oak case and metal details

Includes "Tariff for national calls within Sweden" Gothenburg 1938 Elanders Boktryckeri Aktiebolag

Height: 59 cm

Width: 27 cm

Condition report: Use- and age-based wear, marks, discoloration and scratches, no other remarks

    Värdering1 000 - 1 200 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211