228 Hattask Wilh. Schaumans Fanerfabrik Finland 1900-talets första hälft

2067a_8dc476997e1c43a_med.jpeg
  • 2067a_8dc476997e1c43a_sm.jpeg
  • 2067b_8dc4769994acae8_sm.jpeg
  • 2067c_8dc47699a97ee78_sm.jpeg
  • 2067d_8dc47699c016b52_sm.jpeg
  • 2067e_8dc47699d7c4a3e_sm.jpeg

Hattask tillverkad av björk med läderrem och spänne i metall

Märkt: Wilh. Schaumans Fanerfabrik Jyväskyla

Höjd: 44,5 cm

Diameter: 25 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

Hat box Wilh. Schaumans Veneer Factory Finland first half of the 20th century

Hat case made of birch with leather strap and metal buckle

Marked: Wilh. Schaumans Fanerfabrik Jyväskyla

Height: 44.5 cm

Diameter: 25 cm

Condition report: Less use and age-based wear, no other remarks

    Värdering800 - 1 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211