401 Christian Warth Ölmugg stengods Villeroy & Boch Mettlach 1819

2089a_8dc3dbf39208186_med.jpeg
  • 2089a_8dc3dbf39208186_sm.jpeg
  • 2089b_8dc3dbf3a83bf77_sm.jpeg
  • 2089c_8dc3dbf3bfa86e5_sm.jpeg
  • 2089d_8dc3dbf3d617a77_sm.jpeg
  • 2089e_8dc3dbf3ed2cedf_sm.jpeg
  • 2089f_8dc3dbf4073f6db_sm.jpeg

Christian Warth: 1836-1890

Ölmugg i tennglaserat stengods dekorerad med frimurarsymboler

Lock i tenn med detalj i mässing

Signerad: C Warth

Märkt i godset: Mettlach VB 1819, 2996

Höjd: 19 cm

Diameter (botten): 11 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, mindre märken och repor, inga övriga anmärkningar

Christian Warth Beer mug stoneware Villeroy & Boch Mettlach 1819

Christian Warth: 1836-1890

Beer mug in tin-glazed stoneware decorated with Masonic symbols

Tin lid with brass detail

Signed: C Warth

Marked in the goods: Mettlach VB 1819, 2996

Height: 19 cm

Diameter (bottom): 11 cm

Condition report: Minor use- and age-based wear, minor marks and scratches, no other remarks

    Värdering1 200 - 1 500 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211