568 Hultman AB Gräddkanna och Sockerskål Silver 1951 (2 st)

2091a_8dc39f999b3d86f_med.jpeg
  • 2091a_8dc39f999b3d86f_sm.jpeg
  • 2091b_8dc39f99af2c4d7_sm.jpeg
  • 2091c_8dc39f99b967325_sm.jpeg
  • 2091d_8dc39f99c3f0ba1_sm.jpeg
  • 2091e_8dc39f99ceb82c9_sm.jpeg

Ett set med gräddkanna och sockerskål i nyrokokostil. 830 Silver.

Stämplade: JLH

Längd: 12-15 cm

Höjd: 10-13 cm

Vikt: 614 g

Konditionsrapport: Bruksslitage, oxidering, rester från putsmedel, lock på sockerask något lös, inga övriga anmärkningar

Hultman AB Creamer and Sugar bowl Silver 1951 (2 pcs)

A set of one creamer and a sugar bowl with lid in new rococo style. 830 silver.

Stamped: LH

Length: 12-15 cm

Height: 10-13 cm

Weight: 614 g

Condition: Usage wear, oxidation, remains from plishing cream, lid somewhat loose, no other remarks

    Värdering3 000 - 4 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211