229 Timo Sarpaneva 1926-2006 Gjutjärnsgryta

2093a_8dc3f5861ec4d5f_med.jpeg
  • 2093a_8dc3f5861ec4d5f_sm.jpeg
  • 2093b_8dc3f58626bf216_sm.jpeg
  • 2093c_8dc3f5862f58dd8_sm.jpeg
  • 2093d_8dc3f586376a949_sm.jpeg

Gryta i gjutjärn med röd emalj med löstagbart handtag i trä

Stämplad: Made In Rosenlew, Finland

Totalhöjd: 18 cm

Grytan fick silvermedalj vid triennalen i Milano 1960

Konditionsrapport: Bruksslitage, emaljbortfall, mindre märken och repor, inga övriga anmärkningar

Timo Sarpaneva 1926-2006 Cast iron pot

Cast iron pot with red enamel with removable wooden handle

Stamped: Made In Rosenlew, Finland

Total height: 18 cm

The pot won a silver medal at the triennial in Milan in 1960

Condition: Use wear, enamel loss, minor marks and scratches, no other remarks

    Värdering2 000 - 2 500 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211