403 Lisa Larson "Johanna" och Katt Skulpturer 1900-tal (2 st)

2100a_8dc39cc94ee83c4_med.jpeg
  • 2100a_8dc39cc94ee83c4_sm.jpeg
  • 2100b_8dc39cc958488ab_sm.jpeg
  • 2100d_8dc39cc968a5480_sm.jpeg
  • 2100d_8dc39dd6d1f3109_sm.jpeg
  • 2100c_8dc39cc95e70b88_sm.jpeg
  • 2100e_8dc39cc97193fc4_sm.jpeg
  • 2100f_8dc39cc977c41ec_sm.jpeg
  • 2100g_8dc39cc97e9d145_sm.jpeg

Lisa Larson född: 1931

Tillverkade av glaserat stengods

Johanna ur serien: Larsons ungar

Formgivningsår: 1961, tillverkningsår 1962–1980

Signerad: Sweden, L L

Höjd: 10-16 cm

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, mindre repor, inga övriga anmärkningar

Lisa Larson "Johanna" and Cat Sculptures from the 20th century (2 pcs)

Lisa Larson born: 1931

Made of glazed stoneware

Johanna from the series: Larson's kids

Year of design: 1961, year of manufacture: 1962–1980

Signed: Johanna, Sweden, L L

Height: 10-16 cm

Condition report: Minor age-based wear, minor scratches, no other remarks

    Värdering1 000 - 1 200 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211