369 Alvar Aalto Pall "X602" 1950-tal

2132a_8dc47632a6e1454_med.jpeg
  • 2132a_8dc47632a6e1454_sm.jpeg
  • 2132b_8dc47632b3bd317_sm.jpeg
  • 2132c_8dc47632ca128d2_sm.jpeg
  • 2132d_8dc47632e7f0240_sm.jpeg
  • 2132e_8dc476330b08617_sm.jpeg

Alvar Aalto: 1898-1976 Kuortane, Finland

Pall på tre solfjäderformade ben i lackad björk med stoppad sits klädd i konstläder

Formgiven 1954 för O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B (LTD. Möbel- och byggnadsarbetsfabriken A.B)

Höjd: 45 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, märken och repor, etikett har lossnat, inga övriga anmärkningar

Stool on three fan-shaped legs in lacquered birch with upholstered seat covered in artificial leather

Designed in 1954 for O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B (LTD. Möbel- og bygningsarbetsfabriken A.B)

Height: 45 cm

Condition report: Minor use- and age-based wear, marks and scratches, label has come off, no other remarks

    Värdering15 000 - 20 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211