309 Svepaskar allmoge 1800-tal (2 st)

2138a_8dc3f5b05bd3701_med.jpeg
  • 2138a_8dc3f5b05bd3701_sm.jpeg
  • 2138b_8dc3f5b065d512e_sm.jpeg
  • 2138c_8dc3f5b070992b2_sm.jpeg
  • 2138d_8dc3f5b07d189eb_sm.jpeg
  • 2138e_8dc3f5b63895c3b_sm.jpeg
  • 2138f_8dc3f5b645caebe_sm.jpeg
  • 2138g_8dc3f5b650b1794_sm.jpeg

Två stycken svepaskar med lock i trä och orginalfärg

Handtag i järn

Höjd: 21-14 cm

Längd: 37-35 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, sprickor, färg och materialbortfall, inga övriga anmärkningar

Wooden boxes "common man" 19th century (2 pcs)

Two wooden boxes with lids and original paint

Iron handle

Height: 21-14 cm

Length: 37-35 cm

Condition report: Use- and age-based wear, marks, cracks, paint and material loss, no other remarks

    Värdering800 - 1 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211