312 Hans-Agne Jakobsson Taklampa "Frants" modell T-603 1960-tal

2156a_8dc45a2cfc85a9d_med.jpeg
  • 2156a_8dc45a2cfc85a9d_sm.jpeg
  • 2156b_8dc45a2d1d287fc_sm.jpeg
  • 2156c_8dc45a303bae0d8_sm.jpeg
  • 2156d_8dc45a306940472_sm.jpeg

Hans-Agne Jakobsson: 1919-2009

Taklampa med stomme i mässing

Rosa fransar fästa i fem mässingringar på olika nivåer

Etikettmärkt: Hans Agne Jakobsson

Modellen T-603 från serien "Frants" tillverkades mellan 1966-1968 av Markaryd

Höjd: ca 45 cm

Diameter: ca 40 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, mindre täckande repor, inga övriga anmärkningar

Hans-Agne Jakobsson Ceiling lamp "Frants" model T-603 1960s

Ceiling lamp with brass frame

Pink lashes attached to five brass rings at different levels

Labeled: Hans Agne Jakobsson

The model T-603 from the "Frants" series was manufactured between 1966-1968 by Markaryd

Height: approx. 45 cm

Diameter: approx. 40 cm

Condition report: Minor use- and age-based wear, minor covering scratches, no other remarks

    Värdering3 000 - 4 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211