232 Sänghimmel smide Frankrike 1800-tal

2209a_8dc4504f60ec971_med.jpeg
  • 2209a_8dc4504f60ec971_sm.jpeg
  • 2209b_8dc4504f7676398_sm.jpeg
  • 2209c_8dc4504f9004c94_sm.jpeg
  • 2209d_8dc4504fad649fe_sm.jpeg

Sängomhänge/sänghimmel tillverkat i smidesjärn

Cirkulär stomme och upphängning i form av krona med kedjor

Genombruten dekor och vridet smide längs sarg

Troligen tillverkad i Frankrike under 1800-tal

Diameter: 50 cm

Höjd med upphängning: 63 cm

Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, rost, märken och repor, en klöver saknas, inga övriga anmärkningar

Bed canopy wrought iron France 19th century

Bed hanging/canopy made of wrought iron

Circular frame and suspension in the form of a crown with chains

Pierced decoration and twisted forging along the edge

Probably made in France during the 19th century

Diameter: 50 cm

Height with suspension: 63 cm

Condition: Age-based wear, rust, marks and scratches, one clover missing, no other remarks

    Värdering1 200 - 1 500 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211