328 Ljuskrona i metall 1900-talets första hälft

2225a_8dc4763e90b60f4_med.jpeg
  • 2225a_8dc4763e90b60f4_sm.jpeg
  • 2225b_8dc4763eb5cb23e_sm.jpeg
  • 2225c_8dc4763edb44ab9_sm.jpeg

Elektrifierad ljuskrona med fyra stycken ljuspunkter

Stomme i metall med bladdekor samt stiliserade blommor i bemålad plåt

Fungerar vid test

Höjd: 118 cm

Diameter: ca. 30 cm

Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken och repor, material- och färgbortfall, inga övriga anmärkningar

Chandelier in metal from first half of the 20th century

Electrified chandelier with four light points

Metal frame with leaf decoration and stylized flowers in painted sheet metal

Works when tested

Height: 118 cm

Diameter: approx. 30 cm

Condition report: Age-based wear, marks and scratches, loss of material and color, no other remarks

    Värdering1 200 - 1 500 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211