419 Lisa Larson Figuriner Stengods Luciatåg "Advent" 1900-tal (4 st)

2230a_8dc41daa8f7b549_med.jpeg
  • 2230a_8dc41daa8f7b549_sm.jpeg
  • 2230b_8dc41daa9aab5b9_sm.jpeg
  • 2230c_8dc41daaa78a71e_sm.jpeg
  • 2230d_8dc41daab2220b4_sm.jpeg
  • 2230e_8dc41daabe28374_sm.jpeg

Lisa Larson 1931-2024

Fyra figuriner/ljusstakar skapade i glaserat stengods formgivna av Lisa Larson.

Lucia, tärna, tomte, stjärngosse

Märkta: Lisa L, Rörstrand

Höjd 11-17 cm

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage och märken, stjärngossens hatt lagad, inga övriga anmärkningar.

Lisa Larson Figurines Stoneware Lucia train "Advent" from the 20th century (4pcs)

Lisa Larson 1931-2024

Four figurines/candle holders created in glazed stoneware designed by Lisa Larson.

Lucia, Tarna, Santa, Star boy

Marked: Lisa L, Rörstrand

Height 11-17 cm

Condition: Minor age-based wear and marks, star boy's hat repaired, no other remarks.

    Värdering2 000 - 2 500 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211