499 Tyko Harald Lampa Spåtrumma Sameslöjd 1900-tal

2266a_8dc46aae43f91d7_med.jpeg
  • 2266a_8dc46aae43f91d7_sm.jpeg
  • 2266b_8dc46aae5ad6b99_sm.jpeg
  • 2266c_8dc46aae7073555_sm.jpeg
  • 2266d_8dc46aae86add70_sm.jpeg
  • 2266e_8dc46aae9a94e5f_sm.jpeg
  • 2266f_8dc46aaeae0ecbe_sm.jpeg
  • 2266g_8dc46aaec3eee58_sm.jpeg
  • 2266h_8dc46aaee37866d_sm.jpeg
  • 2266i_8dc46aaefa2863b_sm.jpeg

Vittangi.

Ceremonitrumma, Sameslöjd tillverkad av björk, graverat renhorn samt skinn med handmålad dekor.

Hammare & pekare tillverkad av horn medföljer.

Signerad: THL

Höjd: 21 cm

Bredd: 17 cm

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar.

Tycko Harald Lampa Sami drum from the 20th century.

Vittangi.

Ceremonial drum, Sami craft made of birch, engraved bone / horn, And leather with hand-painted decor.

Hammer & pointer made of bone is included.

Signed: THL

Height: 21 cm

Width: 17 cm

Condition report: Minor age-based wear, no other remarks.

    Värdering5 000 - 6 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211