500 Helge Sunna Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

2267a_8dc46dd00b8f197_med.jpeg
  • 2267a_8dc46dd00b8f197_sm.jpeg
  • 2267b_8dc46dd020b94de_sm.jpeg
  • 2267c_8dc46dd03578d60_sm.jpeg
  • 2267d_8dc46dd04c42d53_sm.jpeg
  • 2267e_8dc46dd0622d6eb_sm.jpeg

Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.

Signerad: Helge Sunna

Längd kniv: 20,5 cm

Längd inklusive slida: 24 cm

Helge Sunna Half-horn knife Samicraft from the 20th century

Made of leather, birch & engraved reindeer horn in stylized decor.

Signed: Helge Sunna

Knife length: 20.5 cm

Length including sheath: 24 cm

Condition report: No remarks

    Värdering4 000 - 5 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211