424 Nils Emil Lundström Servis Rörstrand "Ostindia" 1900-tal (28 delar)

2276a_8dc474fbae3f1d7_med.jpeg
  • 2276a_8dc474fbae3f1d7_sm.jpeg
  • 2276b_8dc474fbb970378_sm.jpeg
  • 2276c_8dc474fbc52d172_sm.jpeg
  • 2276d_8dc474fbd06b880_sm.jpeg

Servis ur Rörstrands "Ostindia"-serie.

Märkta: Rörstrand, East Indies, Ostindia Sweden

Innehållande:

12 st. Mattallrikar ø 24 cm

10 st. Tallrikar ø 21 cm

1 st. Karott med lock

1 st. Salladsskål ø 23 cm

1 st. Kanna

1 st. Stort fat längd 32 cm

1 st. Fat längd 27 cm

1 st. Skål längd 23 cm

Konditionsrapport: Bruksslitage, mindre repor, nagg/lagning på skål, inga övriga anmärkningar.

Nils Emil Lundström Tableware Rörstrand "Ostindia" 20th century (28 parts)

Tableware from Rörstrand's "Ostindia" series.

Tagged: Rörstrand, East Indies, Ostindia Sweden

Containing:

12 pcs. Dinner plates ø 24 cm

8 pcs. Plates ø 21 cm

1 pc. Soup bowl with lid

1 pc. Salad bowl ø 23 cm

1 pc. Pitcher

1 pc. Serving dish length 27 cm

1 pc. Serving dish length 32 cm

1 pc. Bowl length 23 cm

Condition report: Use wear, minor scratches, notch/repair on bowl, no other remarks.

    Värdering3 000 - 4 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211