506 Kjell Bergqvist Skulptur Trä "Renrajd" 1900-tal

2283a_8dc46de6898abba_med.jpeg
  • 2283a_8dc46de6898abba_sm.jpeg
  • 2283b_8dc46de69c991e3_sm.jpeg
  • 2283c_8dc46de6afc654a_sm.jpeg
  • 2283d_8dc46de6c4cd971_sm.jpeg
  • 2283e_8dc46de6d9ad91b_sm.jpeg

Malmberget.

Skulpturgrupp föreställande renar och samer på rajd mot sommarvistet (Renrajd)

Tillverkad och snidad av trä.

Monogramsignerad: KB

Längd: 35 cm

Kjell Bergqvist Sculpture Wood "Reindeer ride" from the 20th century

Malmberget.

Sculpture group representing reindeers and Sami (Reindeer herd) made and carved from wood.

Monogram signed: KB

Length: 35 cm

Condition report: No remarks

    Värdering3 000 - 3 500 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211