598 Ring 18K Guld med Blå Spinell 1900-tal

2321a_8dc44dc9437206c_med.jpeg
  • 2321a_8dc44dc9437206c_sm.jpeg
  • 2321b_8dc44dc958379c5_sm.jpeg
  • 2321c_8dc44dc96c77367_sm.jpeg

Ring tillverkad av 18K Guld besatt med en blå spinell.

Otydligt stämplad men syratestad till 18K karat renhet.

Inre diametermått: 18,5 mm

Vikt: 6,3 gram

Konditionsrapport: Mindre repor & bruksslitage, Något deformerad, Inga övriga anmärkningar.

Ring 18K Gold with Blue Spinel from the 20th century

Ring made of 18K Gold studded with a blue spinel.

Indistinctly hallmarked but acid tested to 18K carat purity.

Inner diameter measurement: 18.5 mm

Weight: 6.3 grams

Condition report: Minor scratches & use wear, Slightly deformed, No other remarks.

    Värdering2 000 - 2 500 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211