425 Jens Harald Quistgaard Teservis "Relief" Stengods 1900-tal (43 delar)

2342a_8dc4737ef879a8d_med.jpeg
  • 2342a_8dc4737ef879a8d_sm.jpeg
  • 2342b_8dc4737f03f0e57_sm.jpeg
  • 2342c_8dc4737f0fe02f1_sm.jpeg
  • 2342d_8dc4737f1c286d9_sm.jpeg
  • 2342e_8dc4737f2859df4_sm.jpeg
  • 2342f_8dc4737f33a84f5_sm.jpeg
  • 2342g_8dc4737f3dfba2a_sm.jpeg
  • 2342h_8dc4737f4736559_sm.jpeg

Jens Harald Quistgaard 1919-2008, Danmark

Servis i stengods med dekor av löv i relief.

Ritad av Jens Harald Quistgaard år 1959 för Kronjyden Nissen, Danmark

I produktion från början av 1960-talet

Består av:

12 st. Tefat

12 st. Tekoppar

12 st. Assietter

2 st. Ljusstakar

1 st. Sockerskål med lock

1 st. Marmeladburk

1 st. Smörask

1 st. Skål

1 st. Gräddkanna

1 st. Tekanna

Konditionsrapport: Minimalt slitage och repor, inga övriga anmärkningar

Jens Harald Quistgaard Service "Relief" Stoneware 20th Century (43 pcs.)

Jens Harald Quistgaard 1919-2008, Denmark

Service made of stoneware with decor of leaves in relief.

Drawn by Jens Harald Quistgaard in 1959 for Kronjyden Nissen, Denmark

In production from the early 1960s

Consists of:

12 pcs. Tea plates

12 pcs. Tea cups

12 pcs. Dessert plates

2 pcs. Candlesticks

1 pc. Jam jar

1 pc. Sugar jar with lid

1 pc. Butter jar

1 pc. Bowl

1 pc. Creamer

1 pc. Coffee pot

Condition. Minimal wear and scratches, no other remarks

    Värdering4 000 - 5 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211