377 Alf Svensson Stol "Teve" Ljungs Industrier AB 1950-tal

2381a_8dc45c0a8763cd6_med.jpeg
  • 2381a_8dc45c0a8763cd6_sm.jpeg
  • 2381b_8dc45c0a9bae8e4_sm.jpeg
  • 2381c_8dc45c0ab3144a8_sm.jpeg
  • 2381d_8dc45c0ace1f24e_sm.jpeg

Alf Svensson 1923-1992

Mörkbonad stomme i bok med mässing beslag

Stoppad sits och rygg med tygklädsel i grönt

Etikettmärkt: Ljungs Industrier AB

Formgiven av Alf Svensson 1953 för Ljungs Industrier

Höjd: 70 cm

Bredd: 60 cm

Sitthöjd: 37 cm

Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, märken och repor, klädsel i bra skick, inga övriga anmärkningar

Alf Svensson Chair "Teve" Ljungs Industrier AB 1950s

Alf Svensson 1923-1992

Dark-covered frame in beech with brass fittings

Upholstered seat and back with fabric upholstery in green

Labeled: Ljungs Industrier AB

Designed by Alf Svensson in 1953 for Ljungs Industrier

Height: 70 cm

Width: 60 cm

Seat height: 37 cm

Condition report: Minor use wear, marks and scratches, upholstery in good condition, no other remarks

    Värdering2 000 - 2 500 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211