426 Lisa Larson 1931-2024 "Susanna" Skulptur 1900-tal

2402a_8dc44f420497df3_med.jpeg
  • 2402a_8dc44f420497df3_sm.jpeg
  • 2402b_8dc44f42186c67e_sm.jpeg
  • 2402c_8dc44f422c942ff_sm.jpeg
  • 2402d_8dc44f424255afd_sm.jpeg
  • 2402e_8dc44f42561c185_sm.jpeg
  • 2402f_8dc44f4269b9d61_sm.jpeg

Tillverkad av glaserat stengods, Ur serien "Larsons Ungar".

Tillverkades mellan 1962-1965

Otydligt märkt: Gustavsberg Sweden

Höjd: 16 cm

Konditionsrapport: Möjligtvis missfärgning på händer & fötter, Mindre åldersbaserat slitage, Materialbortfall på fötternas undersida, Inga övriga anmärkningar.

Lisa Larson 1931-2024 "Susanna" Sculpture from the 20th century

Made of glazed stoneware, From the "Larson's Children" series.

Manufactured between 1962-1965

Indistinctly marked: Gustavsberg Sweden

Height: 16 cm

Condition report: Possible discoloration on hands & feet, Minor age-based wear, Loss of material on the underside of the feet, No other remarks.

    Värdering7 000 - 8 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211