225 Folkdräkt Västerbotten 1900-tal

2443a_8dc47687f8757ae_med.jpeg
  • 2443a_8dc47687f8757ae_sm.jpeg
  • 2443b_8dc476881c636b8_sm.jpeg
  • 2443c_8dc476884fadc91_sm.jpeg
  • 2443d_8dc476886d2ad24_sm.jpeg
  • 2443e_8dc4768893b0e6e_sm.jpeg

Västerbottensdräkt, 1900-tal

Damstorlek: 36

Bestående av:

1 st. svart kjol

1 st. blå väst

1 st. hätta

1 st. sjal

1 st. förkläde

1 st. linneblus

1 st. Svart sjal

1 st. Spänne i silver

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersrelaterat slitage, inga övriga anmärkningar

Västerbotten folk costume 20th century

Women's size: 36

Consisting of:

1 pc. black skirt

1 pc. blue vest

1 pc. bonnet

1 pc. shawl

1 pc. apron

1 pc. linen blouse

1 pc. Black shawl

1 pcs. Pin made of silver

Condition report: Minor use- and age-related wear, no other remarks

    Värdering3 000 - 3 500 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211