433 Stig Lindberg Vas Unik Studio Stengods 1900-tal

2446a_8dc4508701bc827_med.jpeg
  • 2446a_8dc4508701bc827_sm.jpeg
  • 2446b_8dc4508714c979a_sm.jpeg
  • 2446c_8dc4508728ba085_sm.jpeg
  • 2446d_8dc450874303b0b_sm.jpeg
  • 2446e_8dc45087569ed03_sm.jpeg
  • 2446f_8dc450876c83b80_sm.jpeg

Stig Lindberg 1916-1982.

Vas tillverkad av glaserat stengods med rutpressad dekor i gröna & bruna toner.

Signerad: Stig L samt studiohanden, Gustavsberg.

Höjd: 25,5 cm

Stig Lindberg Vase Unique Studio Stoneware from the 20th century

Stig Lindberg 1916-1982.

Vase made of glazed stoneware with patterned decoration in green & brown tones.

Signed: Stig L and the studio hand, Gustavsberg.

Height: 25.5 cm

Condition report: No remarks

    Värdering6 000 - 8 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211