532 Thore Sunna Saltflaska Sameslöjd 1900-tal

2458a_8dc46b6dc758269_med.jpeg
  • 2458a_8dc46b6dc758269_sm.jpeg
  • 2458b_8dc46b6ddb8cfd1_sm.jpeg
  • 2458c_8dc46b6deefd8ac_sm.jpeg
  • 2458d_8dc46b6e036ba90_sm.jpeg
  • 2458e_8dc46b6e1a28888_sm.jpeg
  • 2458f_8dc46dc5ee6d798_sm.jpeg
  • 2458g_8dc46dc6068cbb6_sm.jpeg
  • 2458h_8dc46dc61d7eaf0_sm.jpeg
  • 2458i_8dc46dc6325dcf1_sm.jpeg
  • 2458j_8dc46dc648a925a_sm.jpeg
  • 2458k_8dc46dc6652b59e_sm.jpeg
  • 2458l_8dc46dc67ba7e7f_sm.jpeg

Tore Sunna född 1942, Årosjokk.

Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.

Signerad: Thore Sunna

Höjd: 24 cm

Bredd: 15 cm

Thore Sunna Salt Flask Sami craft from the 20th century

Tore Sunna born 1942, Årosjokk.

Made of leather, birch & engraved reindeer horn in stylized decor.

Signed: Thore Sunna

Height: 24 cm

Width: 15 cm

Condition report: No remarks

    Värdering3 000 - 4 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211