543 Halvhornskniv "SN" Sameslöjd 1989

2756a_8dc4768be6ace05_med.jpeg
  • 2756a_8dc4768be6ace05_sm.jpeg
  • 2756b_8dc4768bfe2322e_sm.jpeg
  • 2756c_8dc4768c180e253_sm.jpeg
  • 2756d_8dc4768c2e26df1_sm.jpeg
  • 2756e_8dc4768c44d197f_sm.jpeg

Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.

Monogramsignerad: SN

Daterad: 1989

Längd inklusive slida: 21 cm

Längd kniv: 18,5 cm

Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Half horn knife "SN" Sami craft 1989

Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.

Monogram signed: SN

Dated: 1989

Length including sheath: 21 cm

Knife length: 18.5 cm

Condition report: Minor marks & age-based wear, No other remarks.

    Värdering1 500 - 2 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211