266 Orientmatta "Ghom" Silke 163X105 1900-tal

2465a_med.jpeg
  • 2465a_sm.jpeg
  • 2465b_sm.jpeg
  • 2465c_sm.jpeg

Orientalisk handknuten matta "Ghom"

Troligtvis tillverkad omkring 1900-talets mitt

Motiv av blommor och växtlighet

Helsilkesmatta

Mått: 163 x 105 cm

Konditionsrapport: Ena kortsidans fransar delvis avkortade, andra sidan med omfattande fransbortfall, mindre bruksslitage, inga övriga anmärkningar

Orientmat "Ghom" 163X105 20th century

Oriental hand-knotted rug "Ghom"

Probably made around the middle of the 20th century

Motifs of flowers and vegetation

Whole silk rug

Dimensions: 163 x 105 cm

Condition report: One short side's fringes partially shortened, the other side with extensive fringe loss, minor wear and tear, no other remarks

    Värdering3 000 - 4 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211