270 Orientmatta "Sarouk-Mir" 372x274 1900-tal

2571a_med.jpeg
  • 2571a_sm.jpeg
  • 2571b_sm.jpeg
  • 2571c_sm.jpeg
  • 2571d_sm.jpeg

Orientalisk handknuten matta tillverkad av ull & bomull under 1900-talets andra hälft. Geometrisk dekor mot röd botten. "Saruk Mir" Mått: 372 x 274 cm

Konditionsrapport: Bruksslitage, Avklippta fransar på en kortsida, Mindre slitage på fransar, Mindre blekta partier, Inga övriga anmärkningar.

Oriental carpet "Sarouk-Mir" 372x274 from the 20th century Oriental hand-knotted carpet made of wool & cotton during the second half of the 20th century. Geometric decor against a red background. "Saruk Mir" Dimensions: 372 x 274 cm Condition report: Use wear, Clipped fringes on one short side, Minor wear on fringes, Minor faded areas, No other remarks.

  • Skick:Begagnat

Värdering6 000 - 8 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)25%
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

Öppettider

Måndag: Stängt

Tisdag: 10:00-19:00

Onsdag: Stängt

Torsdag: 10:00-17:00

Fredag: 10:00-17:00

Lördag: 12:00-15:00

Söndag: Stängt

90621 Umeå

Org-nr: 556902-4549

Tel: 090-122211