305 Bertil Vallien Skulptur "Båt" Glas Unik 1900-tal

2632a_med.jpeg
  • 2632a_sm.jpeg
  • 2632b_sm.jpeg
  • 2632c_sm.jpeg
  • 2632d_sm.jpeg
  • 2632e_sm.jpeg
  • 2632f_sm.jpeg

Glaskonstnär född: 1938 Sandgjuten glasskulptur i form av en båt med ingjuten dekor i form utav bland annat ansikte och stege hängandes i ställning av metall. Signerad: B.Vallien 7182275 Kosta Boda Unique Litteratur: Omnämnd i boken Gunnar Lindqvist Bertil Vallien, 1990 sida 139. Längd båt: 38 cm Total vikt: 2664 gram

Konditionsrapport: Möjligtvis en tillverkningsdefekt på övre kant från sandgjutningen, Inga övriga anmärkningar.

Bertil Vallien Sculpture "Boat" Glass Unique from the 20th century Glass artist born: 1938 Sand-casted glass sculpture in the shape of a boat with cast-in decoration in the shape of, among other things, a face and a ladder hanging in a metal stand. Signed: B.Vallien 7182275 Kosta Boda Unique Literature: Mentioned in the book Gunnar Lindqvist Bertil Vallien, 1990 page 139. Boat length: 38 cm Total weight: 2664 grams Condition report: Probably a manufacturing defect on the upper edge from the sand cast, No other remarks.

  • Skick:Begagnat

Värdering35 000 - 40 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)25%
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
*Följerätt tillkommer

Öppettider

Måndag: Stängt

Tisdag: 10:00-19:00

Onsdag: Stängt

Torsdag: 10:00-17:00

Fredag: 10:00-17:00

Lördag: 12:00-15:00

Söndag: Stängt

90621 Umeå

Org-nr: 556902-4549

Tel: 090-122211