250 Skeppskompass Mässing/Koppar 1900-tal

2671a_med.jpeg
  • 2671a_sm.jpeg
  • 2671b_sm.jpeg
  • 2671c_sm.jpeg

Skeppskompass, troligen från 1900-talets första hälft. Märkt: C.M Hammar Göteborg 3488 Fylld med vätska. Höjd: 13,5 cm Diameter: 27 cm

Konditionsrapport: Bruksslitage och repor, Visare av något slag borta, oxiderad, ålderslitage, inga anmärkningar.

Ship's compass Brass / Copper 20th Century Ship's compass, probably from the first half of the 20th century. Marked: C.M Hammar Gothenburg 3488 Filled with liquid. Height: 13.5 cm Diameter: 27 cm Condition Report: Use-wear and scratches, Indicators of some kind gone, oxidized, age wear, no remarks.

  • Skick:Begagnat

Värdering2 000 - 3 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)25%
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

Öppettider

Måndag: Stängt

Tisdag: 10:00-19:00

Onsdag: Stängt

Torsdag: 10:00-17:00

Fredag: 10:00-17:00

Lördag: 12:00-15:00

Söndag: Stängt

90621 Umeå

Org-nr: 556902-4549

Tel: 090-122211