384 Eero Aarnio stolar "Polaris" 1900-tal (10 st)

2467a_med.jpeg
  • 2467a_sm.jpeg
  • 2467b_sm.jpeg
  • 2467c_sm.jpeg
  • 2467d_sm.jpeg
Eero Aarnio född: 1932 Tio stycken stolar tillverkade i formpressad hårdplast och kromade stålrörsben Märkt: ASKO finninternational Design Eero Aarnio "Polaris" formgavs 1966 Höjd: 76 cm Sitthöjd: ca. 45 cm Bredd: 49 cm Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, märken och repor, inga övriga anmärkningar ----------------- Eero Aarnio chairs "Polaris" 20th century (6 pcs) Designer born: 1932 Six chairs made of molded hard plastic and chromed tubular steel legs Marked: ASKO finninternational Design Eero Aarnio "Polaris" was designed in 1966 Height: 76 cm Seat height: approx. 45 cm Width: 49 cm Condition: Minor use wear, marks and scratches, no other remarks
  • Skick:Begagnat

Värdering1 200 - 1 500 SEK
Köparprovision (inkl. moms)25%
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

Öppettider

Måndag: Stängt

Tisdag: 10:00-19:00

Onsdag: Stängt

Torsdag: 10:00-17:00

Fredag: 10:00-17:00

Lördag: 12:00-15:00

Söndag: Stängt

90621 Umeå

Org-nr: 556902-4549

Tel: 090-122211