348 Axel Annell Taklampa 1950/60-tal (tillskriven)

2568a_med.jpeg
  • 2568a_sm.jpeg
  • 2568b_sm.jpeg
  • 2568c_sm.jpeg
  • 2568d_sm.jpeg
  • 2568e_sm.jpeg

Axel Annell: 1896-1983 Takarmatur med tolv stycken ljusarmar och ljuskällor Stomme i mässing och glödlampor från Tapio Wirkkala

Höjd: ca. 108 cm

Bredd: ca. 80 cm

Konditionsrapport: Ej funktionstestade, mindre åldersbaserat slitage, märken och repor, inga övriga anmärkningar

Axel Annell Ceiling lamp 1950s/60s (attributed)

Axel Annell: 1896-1983

Ceiling fixture with twelve light arms and light sources

Frame in brass and light bulbs from Tapio Wirkkala

Height: approx. 108 cm

Width: approx. 80 cm

Condition report: Not functionally tested, minor age-based wear, marks and scratches, no other remarks

  • Skick:Begagnat

Värdering4 000 - 5 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)25%
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

Öppettider

Måndag: Stängt

Tisdag: 10:00-19:00

Onsdag: Stängt

Torsdag: 10:00-17:00

Fredag: 10:00-17:00

Lördag: 12:00-15:00

Söndag: Stängt

90621 Umeå

Org-nr: 556902-4549

Tel: 090-122211